skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Jezersko

Máte rádi klidná horská údolí a turistické trasy, kde nepotkáte hlavu na hlavě? Jezersko v Kamnicko-Savinjských Alpách splňuje obě podmínky. Klidná vesnička v lůně vysokých hor nabízí skvělé zázemí pro horské turisty i milovníky klidu.

Jezersko leží těsně za hranicemi s Rakouskem. Ukryté stranou hlavního turistického ruchu je oblíbeným cílem zejména pro opravdové turistické nadšence, kteří si užívají nepřelidněné horské masivy. Jezersko je významné také zachovalou architekturou, několik usedlostí se tu dochovalo v podobě z 16. století. Okolí nabízí mnoho možností pro lehčí i velmi těžké horské túry. Nejoblíbenějším cílem je Česká chata, kterou tu naši krajané postavili v roce 1900.

Jezersko leží v typickém ledovcovém údolí. Ledovec tu zanechal balvany a moreny. Když ledovec roztál, zbylo na jeho místě jezero, kolem kterého si lidé vybudovali obydlí. Dnes už zde není ani jezero (zbylo pouze malé Planšarské jezero), usedlosti ale zůstaly. Najdete několik staveb, které si zachovaly svou podobu z 16. století.

Řada jezerských rodin tu má kořeny daleko v minulosti. Díky tomu je dodnes zachován unikátní charakter obce, místní zde hospodaří tradičním způsobem a pečují o své kulturní i přírodní dědictví. Najdete tu třeba autochtonní plemeno jezersko-solčavské ovce – velmi odolné a zvyklé na místní klima.

V Jezersku pramení také léčivá minerální voda, nazývaná jezerska slatina“. Ochutnáte ji z dřevěného koryta v horní části Jezerska, u hlavní cesty vedoucí do Rakouska (vyznačeno v mapě na konci článku). V některých ubytováních a restauracích vám ji natočí i do sklenice.

Jezersko je velmi zelené, rolex repliky hodinky řídce osídlené a obklopené lesy a horami. Díky tomu si vysloužilo označení klimatické lázně.

Zdroj: www.objevuj-slovinsko.cz

Back To Top
Hledání