skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Olm (Macarát jeskynní)

Symbolem Postojské jeskyně je vzácný slepý obojživelník Macarát jeskynní, kterému se říká lidská ryba. Nemá pigment a vypadá jako had s nožičkami a dračí hlavou. Macaráta můžete spatřit na konci prohlídkové trasy ve speciálním teráriu.

Dne 30. května 2016 v 10:48 byla jeskyně Postojna – jedna z nejkrásnějších krasových jeskyní na světě – místem vylíhnutí prvních mláďat „lidské ryby“. tento vzácný vodní salamandr začal snášet vajíčka v lednu. Jedná se o velmi vzácnou událost, jelikož potomci se vylíhli v akváriu naposledy v polovině 20. století ve Francii. Toto zázračné narození, které sledovala veřejnost po celém světě, nabízí výjimečnou příležitost navštívit krasové podzemí a dozvědět se o jeho slavném obyvateli, známém také jako „malý drak“.

 

Chci se dozvědět víc (EN)

Záhadné mytologické stvoření

Přestože olm žil v jeskyních po miliony let, je o něm známo velmi málo. Lidé poprvé viděli olmy v 17. století, když je řeka vyplavila jejich přirozeného prostředí po silných deštích. Vzhledem k jejich malým rozměrům a červeným třásním, které nám připomínají ozdobený barokní límec, byly nazývány „malými draky“.

Dnes víme, že lidská ryba, proteus nebo olm je jediný obratlovec, který žije výhradně v podzemí. Toto malé zvíře je plně přizpůsobeno životu ve tmě. Jeho kůže neobsahuje žádnou ochrannou pigmentaci a světle růžová barva je způsobena kapiláry pod kůží. Žije až 100 let, je velmi pomalý a neaktivní. Jeho „mytologické“ vlastnosti také pocházejí z jeho „špatné chuti k jídlu“, neboť může přežít bez jídla až deset let a reprodukuje se každých šest nebo sedm let. Olm je slepý, nemá oči a kromě zvýšeného smyslového vnímání také využívá k orientaci také elektrickou energii a magnetické vlny.

Znamení čisté vody

Důležitým faktorem po přežití těchto živočichů je extrémně čistá voda. Pokud olmové zmizí z vody, může to znamenat jediné – znečištění. Slovinci jsou proto hrdí, že „malí draci“ žijí v podzemí tak dlouho.

Nejen že je voda ve Slovinsku čistá, ale také pokrývá významnou část jeho území. Místní obyvatelé si mohou užívat nejméně 1 300 přírodních i umělých jezer, pramenů, vodopádů, řek a moře. S více než 27 000 kilometry bohatě rozvětvených řek a 54 000 kilometrů břehů řek a jezerních břehů je Slovinsko jednou z nejbohatších zemí světa, pokud jde o vodu.

Jedna z nejkrásnějších jeskyní na světě

Jeskyně Postojna je považována za jednu z nejkrásnějších a nejvíce biologicky rozmanitých krasových jeskyní na světě. Pod povrchem řeky Pivka vznikl kouzelný svět tajemných tunelů, podzemních hal a galerií se stalaktity a stalagmity, které přitahují návštěvníky již více než 200 let.

Poznávací zájezdy do Slovinska

Back To Top
Hledání