skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Nechte se okouzlit křišťálově čistou vodou slovinských jezer

Slovinsko je jednou z nejzelenějších zemí světa. Všude lesy, hory, kopce a… jezera.

Nejslavnějším a nejnavštěvovanějším jezerem Slovinska je bezpochyby Bled. Kdo by neznal křišťálově čisté jezero se skalním ostrůvkem uprostřed, na jehož vrcholu se tyčí kostel Nanebevzetí Panny Marie? Z věže kostela se Vám naskýtá okouzlující panoramatický výhled na celé jezero a majestátní Alpy. Legenda praví o zázračné moci kouzelného zvonu, který je umístěn v kostele. Zazvoníte-li na zvon, splní se Vám přání. Dostanete se sem pomocní plavidla nazývaného pletna, které je velmi podobné gondole. Jezero nabízí sportovní vyžití v zimě i v létě. Jakmile uhodí mrazy, vydávají se místní bruslit, v létě je možno se v jezeře koupat.

Největším jezerem ve Slovinsku je Bohinjské jezero. Stejně jako Bled je Bohinjské jezero ledovcového původu. V jeho průzračné hladině se odráží okolní neporušená příroda. Přibližně 5 km od jezera najdete 80 m vysoký vodopád Savica. Bohinjské jezero není tolik přeplněno turisty jako jeho známější kolega, protože je zde zakázáno stavět. Aktivit se zde nabízí nepřeberné množství. Dá se jezdit na kánoích nebo kajacích, koupat, rybařit. Můžete si půjčit kola, motorové čluny, užít si raftování nebo paragliding. V zimě nezapomeňte brusle.

K ledovcovým jezerům dále patří menší, ale často půvabná horská plesa v pohoří Triglav.

Že neznáte jezero, které zmizí a zase se objeví? Ojedinělý přírodní úkaz naleznete u městečka Cerknica. Stejnojmenné krasové jezero se vždy s příchodem deštivého podzimu zaplní vodou a počátkem léta se náhle ztratí. Místo něj zůstanou jen zelené pastviny, laguny a nekonečné porosty rákosu.

Dalším krasovým jezerem je např. Divje jezero u Idrije. Mysteriózní kras je jedním z klenotů slovinské přírody.

Ve Slovinsku najdete také přehradní nádrže, které vedle energetiky slouží také rekreačním účelům – Družmirské jezero, Ptujská a Zbiljská přehradní nádrž.

Jezero Bohinj

Bohinjské jezero je největším jezerem ve Slovinsku. Není ale tolik přeplněno turisty, protože se v jeho okolí moc nesmí stavit hotely. Obejít celé jezero zabere asi 4 hodiny, je ale výhodnější vypůjčit si kolo.

K jezeru se můžete dostat autobusem. Marně byste ale hledali stejnojmennou destinaci. Bohinj totiž není město, ale region. Vás bude zajímat konkrétně vesnice Ribčev Laz, která leží přímo u jezera. V ní je i pár (drahých) hotelů a restaurací.

Bohinj
Bled

Jezero Bled

Bledské jezero (slovinsky Blejsko jezero) leží na severozápadě Slovinska. Vzniklo na konci poslední doby ledové roztáním Bohinjského ledovce. Jezero nemá žádný významný přítok, zásobují jej především podzemní zřídla. Tektonický původ prozrazují termální prameny v jeho severovýchodní části. Ty způsobují fakt, že voda v jezeře je příjemně teplá – až 26 °C (jedno z nejteplejších alpských jezer), takže umožňuje koupání přes celé léto až do září.

Fotogeničnost místa umocňuje ostrov pojmenovaný „Blejski Otok“ s poutním kostelem panny Marie se staroslovanským hřbitovem. Kostel se nalézá takřka uprostřed jezera. Na ostrov jezdí loď v programu jedenapůlhodinového výletu, kdy půlhodina je věnována právě tomuto poutnímu místu. Dalším místem, které upoutá vyši pozornost, je skalní ostroh s hradem na vrcholu (Blejski grad, nachází se 140 m nad hladinou). Část hradu je dnes upravena jako stylová restaurace, zbytek slouží jako městské muzeum.

Vodopády Savica

Sice trochu ukryté v lese, ale za to velmi známé, ne-li nejznámější. To jsou vodopády Savica. Nachází se kousek od Bohinjského jezera. A hned po tomto jezeře jsou vodopády považovány za jednu z hlavních atrakcí v celé oblasti Bohinje, která se rozkládá na severozápadě Slovinska.

Ke slávě vodopádům dopomohl zajisté i France Prešeren. Romantický básník, který proslavil místo básní Křest na Savici. I když něco tak krásného se těžko utají, s básní nebo bez básně, každý chce vodopád vidět. Ze Slapu Savica, jak se mu ve slovinštině říká, se voda valí z výšky až 78 metrů. Jedním slovem jsou velkolepé, a proto zde platí dvojnásob, že mít s sebou fotoaparát se vyplatí.

savica-falls
Triglav-pleso

Triglavská jezera

Bohinjské jezero leží na začátku Triglavského národního parku a tato trasa vede nad jezerem a dál do národního parku. Od Bohinjského jezera vede silnice k vodopádu – Slap Savica, kde se nachází Koča pri Savici (653 m.n.m.). Zde můžeme zaparkovat auto a vydat se po turistické značce směrem na Črno jezero (1 294 m.n.m.) cca 2h strmého stoupání. Od Črneho jezera pokračujeme 1,5h na Koču pri Triglavskih jezerih (1 685 m.n.m.). Chata, která leží u Dvojna jezera, bývá otevřena od půlky června do začátku října. Mimo sezónu slouží k přespání zimska soba (bivak). Odtud můžeme pokračovat dál dolinou triglavských jezer k Zasavka koča nebo Koča na Doliču (2151 m.n.m.), která je jedním z vhodných výchozích bodů pro výstup na Triglav. Druhou možností je vrátit se zpět na parkoviště (k Bohinjskému jezeru) stejnou trasou a nebo zvolit okruh přes celoročně otevřený Dom na Komni (1520 m.n.m.). Od Koči pri Triglavkih jezerih je to na Dom na Komni 2,5h. Odtud je pak sestup ještě 2h dolů k parkovišti ( =) celková túra cca 8h).

Back To Top
Hledání