skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Země pod Triglavem

Nechcete letos trávit dovolenou válením se na pláži? Vydejte se do Slovinska – země jezer, jeskynní, moře, ale především panonské přírody a překrásných hor. Slovinsko je perfektní volba pro strávení aktivní, ale přesto pohodové dovolené. Kladete si otázku, kdy je nejlepší se do hor vydat? Slovinci razí pravidlo, že v červenci se jezdí k moři a v srpnu se jde na výšlap. „Nejsi Slovinec, pokud jsi nevylezl aspoň jednou v životě na Triglav“, tak praví slovinské přísloví. 15. 8. se ve Slovinsku slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie a většina Slovinců se vydává pokořit tuto majestátní horu.

Slovinci jsou patrioti a své přírody si váží, což dokládá také fakt, že horské trasy jsou perfektně značené a na každém rozcestí jsou ukazatele.

Ubytování v horách

Lámete si hlavu nad tím, kde a jak si zařídit ubytování na svých toulkách po slovinských horách? Kromě ubytování v penzionech a hotelích v horských městech je turisty oblíbený nocleh „nahoře“ v některé koči (horské chatě). Během hlavní sezony doporučujeme objednat si pobyt předem, pohodlně e-mailem nebo telefonicky. Stanování v horách je zakázáno a Slovinci si to umí pohlídat. Platí pravidlo, že čím výš v horách jste, tím vyšší cenu za nocleh zaplatíte. Za nocleh ve společné místnosti zaplatíte cca 12 až 18 €, za 4lůžkový pokoj pak 20-27 €. Jídlo v chatách Vás vyjde na cca 4 – 6 € za guláš nebo hustou polévku (eintopf). Voda stojí cca 2 – 3,5 € a pivo 3,5 – 4 €.

Julské Alpy

Nejnavštěvovanějšími slovinskými horami jsou Julské Alpy (Slovinci je rádi nazývají familiárně Julkami = Julijci). Právě zde se nachází jeden ze symbolů Slovinska – nejvyšší vrchol Triglav (2 864 m). Najdete jej přímo v srdci Triglavského národního parku, jediného národního parku Slovinska. Julské Alpy jsou oblastí vysokohorských pastvin a ledovcových jezer (Bled, Bohinj a Triglavská jezera), pramení zde řeka Soča. Na zelených kopcích se poklidně pasou ovce, běžně k vidění jsou také kozorozi a kamzíci. Nejlepším výchozím bodem na Triglav je kemp v Trentě.

julske-alpy
kamnik

 Kamnicko-Savinjské Alpy

Druhé nejnavštěvovanější hory jsou Kamnicko-Savinjské Alpy, které se rozkládací mezi pohořími Karavanki a Pohorje. Nejvyšší horou je Grintovec (2 588 m. n. m.) na západě masivu. Nejoblíbenějšími výchozími místy jsou obec Jezersko a Logarská dolina. V Logarské dolině, ve výšce 1 300 m. n. m., pramení řeka Savinja. Pro Čechy je atraktivním cílem Česka koča (Česká chata), která byla vybudována v roce 1900 Českým odborem slovinského horského družstva v Praze.

Karavanky

Nejvíce klidu a samoty si užijete v pohoří Karavanky, které Vám nabídne okouzlující výhledy na sousední Julské Alpy a Kamnišky, rakouské kopce a za dobré viditelnosti až na Dolomity. Nejvyšší horou je Stol (2 236 m).

Karavanky
Pohorje

Pohorje

Naše Beskydy připomíná zalesněný masív Pohorje, které leží západně od Mariboru. Pohoří je bohaté na vodu, proto tu najdete dostatek pramenů a rašelinišť. Oblast má hustou síť turistických a cyklo tras s možností noclehu na horských chatách nebo v penzionech.

Back To Top
Hledání