skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Kouzelné město a jezero Bled s roklinou Vintgar

Kdo by neznal okouzlující jezero Bled s pohádkovou atmosférou, které obklopují majestátní Julské Alpy? Stejnojmenné městečko leží na severozápadě Slovinska cca 80 km od Lublaně. V roce 1855 využil švýcarský doktor místních léčivých pramenů a založil zde lázně. Největší atrakcí městečka je jezero Bled a hrad, který se týčí repliky tag heuer nad jezerem. Jezero je ledovcového původu a můžete se zde koupat, jezdit na loďce, rybařit nebo v zimě bruslit.

Uprostřed jezera se nachází menší ostrov s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Od roku 1534 byl v kostele umístěn zvon, o němž se traduje, že je kouzelný a po zazvonění Vám splní přání. Na ostrůvek Vás sveze převozník plavidlem zvaným pletna, které je podobné italské gondole.

Na skalnatém ostrohu nad jezerem ční ve výšce 140 m hrad z 11. století. Dnešní podoba hradu je datována do 16. a 17. století. Původně sloužil jako sídlo biskupů z Brixenu, dnes zde najdete galerii, muzeum a gotickou kapli. Z jeho nádvoří se návštěvníkům naskytne překrásný výhled na jezero a okolní hřebeny hor.

Bled je symbolem slovinské krásy

Toto světově proslulé alpské jezero s jediným ostrovem je opravdovým rájem, který svým návštěvníkům nabízí přírodou, bohaté legendy a zvláštní atmosféru. Užijte si okouzlující výhled na jezero z hradu na útesu a navštivte ostrov na tradiční lodi „pletna“.

Okolí jezera přímo vybízí ke sportovním aktivitám. Najdete zde nespočet turistických a cyklistických tras. Nenáročná turistika Vás čeká nedaleko Bledu v soutěsce Vintgar. Tento přírodní skvost spadá pod Triglavský národní park a vytvořila jej řeka Radovna. Soutěska je dlouhá 1600 m a dosahuje hloubky až 250 m. Procházet budete kolem strmých skalisek a po uměle vytvořených dřevěných lávkách, z nichž se budou fotky dělat jedna radost. Díky křišťálově čisté vodě, můžete pozorovat pstruhy. Děti se jistě zabaví stavbou kamenných mohyl. Soutěska je zakončená 16m vodopádem Šum.

Tradiční dřevěné čluny – pletny – převážejí návštěvníky na ostrov uprostřed jezera po celá staletí. Tyto lodě jsou provozovány veslaři známými jako pletnaři. Po přistání na ostrově se hosté vyšplhají po 99 kamenných schodech, aby dosáhli kostela Nanebevzetí Panny Marie. Na tomto ostrově, který je se stal námětem mnoha legendárních příběhů, můžete slyšet kostelní zvon a sami na něj zazvonit. Legenda říká, že se tím splní vaše přání. Jakmile se vrátíte na břeh, podívejte se na jezero z hradu, pěších nebo koňských stezek, které vás provedou okolo jezera. Projděte se s místními kočími, známými jako fijaker.

shutterstock_504311992 Bled

Příběh zvonu Bled

Kostelní zvon, vyrobený na počátku 16. století, pochází od samotného papeže. Příběh vypráví, že jej dal kostelu jako náhradu za původní zvon, který byl na ostrov poslán neutěšitelnou vdovou na památku jejího zesnulého manžela, a nakonec se při bouřích potopil na dno jezera. Takže Bled má opravdu pár legendárních zvonů: jeden v kostele a jeden na dně jezera.

bled-island-church-castle
shutterstock_237770614

Zážitky na hradu Bled

Nejkrásnější pohled na jezero, jeho ostrov a okolní vrcholy je z hradu, který se tyčí na útesu nad jezerem. Kvůli své kráse je považován za jedno z nejkrásnějších míst pro konání svateb v Evropě a stal se také místem důležitých diplomatických a státních setkání. Vedle malebné architektury je tento hrad z 12. století domovem muzejní sbírky; Hradní tiskárna, kde se můžete dozvědět o tradičním ručním tisku; Hradní sklep, kde si můžete vyzkoušet lahvovat víno a utěsnit láhev voskem; Hradní kovárna a restaurace. V letních měsících se můžete setkat s kastelánem nebo zažít turnaj v lukostřelbě.

Nejkrásnější místa pro nejvýznamnější osobnosti

Bled je jedním z nejznámějších míst v Slovinsku. V 19. století jej navštívil nadšenec vodoléčebných metod – švýcarský lékař Arnold Rikli. V Rakousku a Maďarsku bylo ve 20. století jezero Bled považováno za nejkrásnější lázeňské středisko. Po druhé světové válce zde byly umístěny jedny z nejdůležitějších státních rezidencí. Villa Bled si zachovala tuto funkci dodnes.

1_-_bled_-_img_4836_orig-matej-vrani-a.jpg.1140x481_default
swimming-bathing-in-lake-bled

Termální prameny jezera

Vzhledem k horskému klimatu a nedotčené přírodě bylo kdysi jezero Bled prohlášeno za lázeňské město a byly zde příjemné koupaliště. Jezero nemá velké přírodní proudy; Termální voda přitéká jen několika prameny. Jsou zde také termální prameny v severovýchodní části jezera, které nyní přivádějí vodu do hotelových bazénů v Bledu. (Grand Hotel Toplice, Park  Hotel a Golfové hotely.)

Přírodní krásy na Vintgarské soutěsce

Nedaleko jezera Bled je rokle, která díky své výjimečné kráse lákala turisty už v 19. století. Dřevěné mosty a rozhledny vás zavedou po 1,6 km dlouhé soutěsce mezi vodopády, jezírka a kaskády. Nad roklinou se rovněž tyčí kamenný, jednoobloukový bývalý železniční most. Soutěska Vintgar, která má společné jméno s podobnými roklinami kolem Slovinska (vintgar je slovinské slovo pro rokli), vás překvapí svou jedinečnou flórou.

1549028698vintgar
Back To Top
Hledání