skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Malá a nenápadná země, ve které najdete úplně vše

překrásné hory, průzračná jezera, obrovské jeskyně, divoké řeky, krásná města, malé vesničky i kousek moře

to je Slovinsko

Poznejte zelené, aktivní a zdravé Slovinsko!

Slovinsko je první zemí na světě, která je prohlášena za zelenou destinaci na základě Green Destinations Criteria. Nachází se v samém srdci Evropy, mezi Alpami, Středozemním mořem, tajemné Krasy s více než 11.000 krasovými jeskyněmi a Panonské nížiny, bohaté na zdravé prameny. Hlavní město Ljubljana získala v roce 2016 ocenění Evropské zelené město. Vítejte ve Slovinsku!

Malá a nenápadná země, ve které najdete úplně vše

překrásné hory, průzračná jezera, obrovské jeskyně, divoké řeky, krásná města, malé vesničky i kousek moře, to je Slovinsko. Vzniklo v roce 1991 z části bývalé Jugoslávie a sousedí s Rakouskem, Maďarskem, Itálií a Chorvatskem. Svojí rozlohou 20 253 km² se řadí mezi malé Evropské země  (dá se přirovnat k rozloze Jihomoravského kraje) ale chlubí se rozmanitou přírodní scenérií.

V severní části je země hornatá díky jižní části Alp, východní část je typická svou nížinou Panonské pánve, na jihozápadě je několik desítek kilometrů dlouhé pobřeží Jaderského moře, které zahrnuje i část Istrie a na jihozápadě nalezneme velkou chloubu Slovinska a to krasový svět – jeskyně – Postojna Jama a Škocjanske jame. Pokud milujete lesy, určitě se sem vydejte – zhruba polovina země je tvořena lesními porosty (třetí nejzalesněnější stát Evropy). Raritou jsou původní lesy, kde roste velké množství jedlí, což je z hlediska dnešní Evropy skutečná rarita. Dalším plusem pro milovníky přírody je i místní fauna, kdy už po 10 minutách jízdy z hlavního města směrem na jih můžete narazit na medvěda. Nachází se zde také vlci nebo rysi.

Proč navštívit Slovinsko? Jednoduše proto, že v jeden den můžete zdolat některý z místních alpských vrcholů a navečer se koupat v moři a u toho popíjet výborné místní víno a ochutnávat místní speciality jako pršut, pokrmy ze sladkovodních ryb z místních jezer a řek či dezert kremšnita.

Díky svým specifickým přírodním podmínkám si do Slovinska přibalte několik typů oblečení. U pobřeží se budete cítit jako u moře v Chorvatsku či v Itálii, do hor se raději pořádně oblékněte a v nížinách je podnebí evropské kontinentální – jako u nás.

Slovinsko se skládá z 12 regionů – Pomurský kraj (Pomurska regija), Podrávský kraj, Korutanský kraj (Koroška), Savinjský kraj, Zasávský kraj, Dolnoposávský kraj, Jihovýchodní Slovinsko, Středoslovinský kraj, Gorenjský kraj, Notranjsko-krasový kraj, Gorický kraj, Pobřežně-krasový kraj (Přímoří). Hlavním městem je Ljubljana (Lublaň), která čítá zhruba 281 000 obyvatel, což je téměř stejně, jako Ostrava. Celkově ve Slovinsku žijí dva milióny obyvatel. Domluvíte se zde slovinsky, v některých částech italsky a maďarsky. V turistických místech se také dobře domluvíte anglicky či německy, případně se dá dorozumět i pár základních věcí česky (jako v Chorvatsku – jazyky jsou si podobné). Oficiální měnou je euro a země je členem EU i NATO. Telefonní předvolba je +386 a mezinárodní zkratka je SLO. Mezi větší a známá města se řadí Kranj (Korutany), Koper, Maribor a kouzelný Bled.

0
Kilometrů pobřeží
0
Lyžařských oblastí
0
Termálních pramenů

Slovinsko ve zkratce

Cesta

Z Brna jste ve Slovinsku za 4 hodiny

Měna

Ve Slovinsku se platí eury

Vzdálenosti

Ve Slovinsku můžete ráno plavat v moři a odpoledne lézt po horách

Jazyk

Kromě slovinštiny většina lidí ve Slovinsku mluví anglicky.

Dovolená ve Slovinsku

Slovinsko – dovolená vašich snů

Slovinsko překvapuje své návštěvníky na každém kroku. V tomto malém kousku Evropy se snoubí malebné rysy alpského, středozemského, krasového a panonského světa. V kontaktu s přírodní rozmanitostí regionu zde příroda ukazuje stovky půvabných tváří.

shutterstock_339896984 Bled

Krasové oblasti Slovinska

Slovinsko je zemí krasových oblastí a právě krasový region dal jméno tomuto typu vápencové krajiny napříč světem. Ve Slovinsku najdeme tisíce krasových jeskyní a propastí, z nichž asi jedna desetina je přístupná turistům. Nejznámější jsou jeskyně Postojna a Škocjan, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Velmi známé je také Sněžná jáma s ledovými krápníky v alpské hoře Raduha a jeskyně v krasu Dolenjska. Obě patří k unikátním skvostům Slovinska.

shutterstock_580475509

Slovinsko – Julské Alpy

Prameny, vodopády a jezera Julských Alp patří k úžasným scenériím Slovinska. Vodopády a divoká voda jsou k vidění na řece Soča, Sáva, Krka, Savinja. Krajina Julských Alp je protkána sítí mnoha řek a říček, repliky hodinek které proudí skrze úzké rokle i širokými údolími.

Většina slovinských ledovcových jezer včetně jezera Bohinj, které je největší, leží v Triglavském národním parku, největší chráněné krajinné oblasti. Jezero Bled se slavným ostrůvkem uprostřed je také ledovcového původu. Úžasné kouzlo, které vyzařují krasová jezera, se ztrácí v porovnání s jezerem Cerknica, největším a nejkrásnějším. Významné je i jezero Divje poblíž Idriji, jehož krasové hlubiny nejsou stále prozkoumány.

shutterstock_85171381 (1)

Slovinsko – termální lázně

Termální a minerální prameny tryskají na severovýchodním Slovinsku, kde také vzniklo mnoho lázeňských středisek a je tu dokonce i v dnešní době k vidění mnoho „stále nezkrocených“ pramenů. Minerální prameny nalezneme v Savinjských Alpách nebo v Korošce.

par4

Přírodní parky Slovinska

Slovinsko je zalesněná země s chráněnými lesními porosty, původní flórou a faunou, které jsou součástí přírodních parků uchovávajících přírodní dědictví  slovinských oblastí. Napříč Slovinskem se táhnou lesní rezervace a původní lesy. Můžeme se s nimi setkat u Kočevskeho Rogu, na Gorjanci i na Pohorje. Ve Slovinsku je spousta přírodních parků.

Je to pobřežní Strunjan s chráněnou krajinou a strmým pobřežním útesem, solné mělčiny Sečovlje s rezervací pro migrující a pobřežní ptactvo, přírodní park Bela krajina, Lahinja Park s četnými močály a bažinami i ledovcová Logarská dolina v Savinjských Alpách. Mnoho slovinských přírodních zajímavostí je k nalezení v tematických vzdělávacích a místních zájezdových programech.

shutterstock_638557003
Důležité informace

Autem do Slovinska

Z Brna do Slovinska je to asi 440 km a cesta trvá přibližně 4 hodiny. Vydáte na Vídeň a Graz až na slovinské hranice do Mariboru. Hraniční přechod směrem k Julským Alpám (NP Triglav) je za Klagenfurtem u Villachu do Jesenice.

Přes Rakousko budete potřebovat rakouskou dálniční známku. Dálniční známka platná na 10 dní stojí 8, 9 €, na 2 měsíce 25, 9 € a roční Vás vyjde na 86, 4 €.

Dálniční známka je potřeba také ve Slovinsku. Vzhledem ke skutečnosti, že se slovinské dálniční známky prodávají s platností 7 dní, 1 měsíc a rok, jsou turisté často nuceni zakoupit měsíční dálniční známku. Týdenní dálniční známka pro automobily do 3,5 t a do 1,3m nad první nápravou zaplatíte 15 €, měsíční Vás vyjde na 30 € a za roční dáte 110 €.

Základní informace

Hlavní městem Slovinska
je Ljubljana (280 600 obyvatel).

Měna: Euro

Místní čas: GMT +1
Letní čas: GMT +2 (konec března až konec října)

Státní svátky

1. 1. a 2. 1. Nový rok
8. 2. Svátek kultury (Prešernov dan)
jaro Velikonoce (shodně s ČR)
27. 4. Den odporu proti okupaci
1. 5. a 2. 5. Svátek práce
25. 6. Den státnosti
15. 8. Nanebevzetí panny Marie
31. 10. Den reformace
1. 11. Den zesnulých
25. 12. Vánoce
26. 12. Den samostatnosti
Obvyklá pracovní a prodejní doba

Obvyklá pracovní doba

Pracovní doba je variabilní od 6:00 do cca 20:00 hodin. Převážná většina firem je činná v době od 9:00 do 17:00 h. Není vhodné sjednávat schůzky na pátek odpoledne. Obvyklá prodejní doba obchodů je od 9:00 do 20:00 h, v sobotu do 13:00 h. Velké hypermarkety mají otevřeno v sobotu do 21:00 hodin a v neděli do 15:00 hodin.
Banky mají otevřeno od pondělí do pátku: 09.00 až 12.00 hodin a 14.00 až 17.00 hodin. Banky jsou uzavřené o sobotách a nedělích.
Muzea: pondělí: zavřeno. Úterý až neděle: 09.00 nebo 10.00 až 17.00 nebo 18.00 hodin. Některá muzea mohou otevřít nebo zavřít dříve.

Staňte se fanoušky na facebooku

a nic vám neunikne 😉

Pro všechny, kteří mají rádi Slovinsko, slovinské hory, přírodu, kulturu, památky, jídlo, víno i obyvatele.

Back To Top
Hledání