skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Jezero Bled – symbol Slovinska

Jezero Bled je považováno za symbol Slovinska. Najdeme ho na východním okraji Julských Alp vedle rušného městečka se stejným názvem. Nejedná se jen o  turistické středisko, ale  je to také lázeňské centrum s promenádou. V blízkosti jezera Bled nabízíme příjemné ubytování  v penzionu  Krek nedaleko pláže s travnatými prostory ke slunění. V okolí jsou možnosti pro horskou turistiku, jízdu na kole, vyjížďky na koni, možnost půjčení lodiček nebo návštěva termálního bazénu v nedalekém hotelu Jadran.

 

Kostel Panny Marie a splněná přání

Bledské jezero je obklopeno strmými štíty hor, na skále nad ním se tyčí mohutný strážný hrad a uprostřed vodní plochy stojí na malém ostrůvku cíl všech turistů, kostel zasvěcený Panně Marii se zvláštní schopností plnit poutníkům přání.

Hladina jezera je klidná, jezero nemá žádný přítok, je napájeno jen podzemními prameny. Ty jsou navíc z velké části termální, a tak je voda po celý rok příjemně teplá až 26 stupňů. Klidná hladina je oblíbená i veslaři a občas se zde konají i šampionáty.

Ostrov vypadá jako z elfí říše. Přímo z hladiny vystupuje schodiště, na jehož konci je malé náměstíčko před vlastním svatostánkem. Zajímavostí je, že po  schodech, kterých je 99,  vynášejí novomanželé své nevěsty pevně sevřené v náruči.

Kostelík je také zajímavý tím, že jeho věž a loď jsou dvě oddělené stavby, ale ještě zvláštnější je to, že věž stojí na boku, ne v čele a že zvon visí uprostřed hlavní lodě přímo před oltářem. Uvnitř kostela je pak vidět pouze dlouhý provaz visící ze stropu dolů a obrázkový manuál na zemi napovídá, co s ním podle tradované pověsti dělat.

Na bledském hradu žila žena, jejíž manžel byl úkladně zavražděn zbojníky. Žena doufající, že aspoň v dobrém skutku najde klid, vzala všechno své zlato a stříbro a za ně nechala koupit zvon pro kostel na ostrově.  Stala se však další tragédie. Během převozu zvonu na ostrov se strhla prudká bouře, loď se při ní potopila, převozník utonul a zvon klesl na dno jezera. V tom místě bylo jezero  třicet metrů hluboké… Nešťastná vdova odjela do Říma a vstoupila do kláštera, kde žila po zbytek svého strastiplného života. Po její smrti se papež rozhodl zaplatit bledskému kostelu nový zvon. Od té doby se říká, že kdo na něj třikrát zazvoní, aby uctil nanebevzetí Panny Marie, tomu se splní  jedno přání.

Krajinu kolem jezera si oblíbili i různí vládci. Hrad byl založen před  více než tisícem let a patří k nejstarším v zemi. Na druhé straně jezera je pak rezidence mnohem novější, zvaná Vila Bled.

Postavena byla již dříve, ale proslavilo ji to, že si ji vybral za jedno ze svých sídel  jugoslávský vůdce Tito. Stavba dodnes dýchá atmosférou 50. let a nyní funguje jako hotel. Veškeré vybavení v něm je autentické a hoteloví hosté tak mají možnost posedávat v Titově křesle, jíst z jeho talířů, nebo spát v jeho posteli. Chodby zdobí sochy urostlých mužů, svírajících v pažích mohutná kladiva. Jídelnu, která Titovi sloužila jako kinosál, krášlí mohutná freska zobrazující chronologicky historii Jugoslávie. Poslední obraz na ní je vítězný, ozbrojený lid s praporem v čele kráčí  vstříc budoucnosti…

Středověký hrad tyčící se 130 metrů nad hladinou dýchá úplně jinak. Jeho zdi se zdají být tenké, vzdušné a pozitivní a  pohled na jezero od něj je kouzelný.

Back To Top
Hledání