skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Triglavský národní park

Národní park Triglav v Julských Alpách na severozápadě Slovinska je pojmenován po nejvyšší hoře ve Slovinsku – Triglavu, který se tyčí do výšky 2 864 metrů. Tento členitý horský krasový terén nabízí malebné horské štíty a údolí, stejně jako četné přírodní a kulturní památky a je ideální, pokud pro aktivní trávení volného času.

best-national-parks-in-europe-triglav-national-park-copyright-matic-stojs-european-best-national-park

Jediný národní park ve Slovinsku

Národní park Triglav (TNP) se rozkládá na ploše 838 km² podél hranic s Itálií a Rakouskem a zahrnuje čtyři procenta celkové rozlohy Slovinska.  Jedná se o největší chráněnou oblast v zemi a má zvláštní pravidla ochrany přírody, která jsou přísnější než v jiných přírodních parcích ve Slovinsku.

Tato oblast patří mezi nejstarší evropské parky. Poprvé byla prohlášena za chráněnou v roce 1924, kdy byl založen Alpský památkový park. V roce 1961 byl oficiálně přejmenován na Triglavský národní park, ale v té době se jednalo pouze o bezprostřední okolí hory Triglav a Údolí Triglavských jezer. Jeho současná oblast je chráněna od roku 1981.

Malebné hory nad 2 000 metrů

Většina ze 400 slovinských vrcholů, které jsou nad 2000 metrů, leží v oblasti Národního parku Triglav. Kromě hory Triglav, kterou za jasného počasí můžete vidět téměř ze všech částí země, se můžete pokochat pohledem například na hory Mangart, Jalovec, Prisojnik nebo Špik.

Park patří k horským krasovým oblastem. Nejméně dvě třetiny jeho území jsou pokryty lesy. Buk převládá na jižně orientovaných svazích, zatímco smrk a modřín jsou nejběžnější druhy na severních. Reliéf je velmi členitý; ostré vrcholy, strmé skalní stěny a hluboká ledovcová údolí.

35998762_2046521509000548_3472255487133614080_n
triglav-national-park-slovenia

Zajímavosti a aktivity

Hory v národním parku Triglav mají síť dobře značených a v případě potřeby vhodně zajištěných tras. Pěší turistika je zde velmi rozšířená jak v letních měsících mezi mladými lidmi, tak i mezi zkušenými horolezci, kteří zdolávají vrcholy Julských Alp i v zimě. Na stezkách jsou také četné horské chaty a chatky.

Hlavním lákadlem parku je největší ledovcové jezero ve Slovinsku – jezero Bohinj. V létě je zde populárních mnoho vodních sportů a v zimě, kdy zamrzne, se zde hromadí zástupy lyžařů v lyžařském středisku Vogel a také běžkaři, kteří sem vyráží za krásnými panoramaty.

Park je také známý pro mnoho dalších jezer, jako například jezero Krn. Zde najdete mnoho vodopádů, mezi nejkrásnější patří vodopády Savica a Peričnik. Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí je nádherná rokle řeky Radovny zvaná Bled Vintgar.

Nejnižší a nejjižnější vstupní bod do Národního parku Triglav (v nadmořské výšce 180 m) jsou malebné a divoké Tolminské soutěsky.

Chladný vzduch horských údolí

Zvláště příjemná je návštěva Národního parku Triglav v létě, kdy teploty v jiných částech země dosahují 30° C. V parku se průměrné teploty nejteplejšího měsíce pohybují od 20° C, v údolí do 5,6° C v horách a průměrné teploty nejchladnějšího měsíce se pohybují od 0,7 ° C do -8,8 ° C. Průměrné srážky jsou více než 1500 mm. Ročně zde dochází ke srážkám mezi 120 a 146 dny.

clanek-triglavski_narodni-park-slo-ozemlje
Back To Top
Hledání