skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Slovinsko není pouze Lublaň

Hlavním městem Slovinska je všem známá Lublaň. Najdete zde nespočet historických památek, nádhernou architekturu, množství zeleně, vynikající restaurace a kavárny. Byla by ovšem škoda nepoznat další neméně krásná města Slovinska, která přímo vybízí k návštěvě.

Milovníci moře a sluníčka musí zavítat do přímořských letovisek, jako je Piran, Koper, Izola nebo Portorož. Městečka Koper, Izola a Piran na Vás dodnes dýchnou svou typickou středověkou atmosférou, která se mísí s vůní moře. Portorož je ideální pro vyznavače moderního stylu a zábavy.

Moře Vás neláká? Navštivte historická města Ptuj, Celje nebo Maribor. Například město Ptuj je nejstarším městem Slovinka s dvou tisíciletou historií.

Uchvátili Vás v Rakousku bílí lipicáni, kteří patřili císařské rodině? Víte, že jejich domovem je město Lipica ve Slovinsku? Najdete zde hřebčín, kde si můžete vyzkoušet péči o koně nebo se vydat na projížďku po okolní přírodě.

Své síly obnovíte v lázeňských střediscích, kterých je ve Slovinsku celkem 15. Mezi nejznámější města, která se věnují balneologii, patří Čatež, Radenci, Šmarješke Toplice, Zreče, Ptuj, Strunjan, Banovci, Lendava, Moravske Toplice nebo Rimske Toplice.

Města této malé, ale přívětivé země potěší všechny návštěvníky, kteří chtějí strávit svou dovolenou sportem i posezením v kavárničkách u dezertu kremšnita.

Lublaň – malá Praha ve Slovinsku

Lublaň (Ljubljana) je sice malé město, ale získá si Vás opravdu rychle. Spousta usměvavých lidí, kavárny, restaurace, promenáda u řeky, památky a stavby architekta Josipa Plečnika, to je Lublaň. Díky své malé rozloze se tu můžete bez problému pohybovat pěšky. Na velké zástupy turistů by jste zde také neměli narazit – Slovinsko je zatím poměrně opomíjenou zemí, což je určitě škoda. Dominantou celého města je hrad tyčící se na zeleném pahorku nad městem. Na vrchol se můžete dostat turistickým vláčkem za pár euro nebo vyjet nahoru lanovou dráhou. Hrad pochází z 12. století a na jeho úpravách se ve 20. století podílel i Josip Plečnik. Nejlepší část návštěvy hradu je krásný výhled, kdy při dobré viditelnosti dohlédnete až na Julské Alpy. V centru na Vás čeká spousta zdobných budov z doby secese, malebné Prešerenovo náměstí (Prešernov trg) s barokním kostelem či symbol města Trojmostí (Tromostovje), které upravil již několikrát zmíněný Josip Plečnik. Pokud si chcete odpočinout a posilnit se, největší koncentraci restaurací najdete v centru na nábřeží říčky Lublanice. Pro návštěvu Lublaně doporučujeme vymezit 1-2 dny – stihnete navštívit nejlepší části města a nestihnete se nudit.

Maribor – město vína

Maribor je druhé největší město ve Slovinsku a sídlo stejnojmenné územně-správní jednotky. Je univerzitním, hospodářským, finančním, kulturním a turistickým centrem severovýchodního Slovinska. Čítá zhruba 95000 obyvatel a rozkládá se na severovýchodě Slovinska, na řece Drávě, těsně u rakouských hranic. Na první pohled nevypadá město lákavě, ale má nádherné historické centrum. Za návštěvu jistě stojí náměstí Glavni trg (Hlavní náměstí), kde se nachází radnice a morový sloup ze 17. století a krásné jsou i zachovalé měšťanské domy a kostely. Romantické povahy pohladí po duši úzké uličky s tajemným nádechem a procházka po nábřeží. Neodcházejte, dokud si neprohlédnete starý červený most, který vede z Hlavního náměstí. V okolí se nachází množství vinařských cest – symbolem města je 400 let stará vinná réva, která roste u řeky Drávy a pne se po fasádě Domu staré révy (Hiša stare trte). Tato réva je určena jen pro významné státní návštěvy a nazývá se Žametna črnina – tedy Černý samet. Kdo je po neustálém putování městem po pamětihodnostech unaven, nechť se svlaží v některé z venkovních kaváren, kterými je Maribor posetý.

Kranj

původní metropole Slovinska

Statusem metropole pohádkového Slovinska se dříve pyšnil Kranj. Jedná se o čtvrté největší město země a leží v historické oblasti – Kraňsku (Korutanech). Kranj (Kraň) leží 20 km severozápadně od Lublaně a má 51 000 obyvatel. Jedná se o hospodářské, kulturní a sportovní centrum Kraňska. Původ města se datuje do 11. století a nyní je především skvělou základnou pro milovníky lyžování a horské turistiky. Město leží na skalním masivu nad soutokem řek Sávy a Kokra. Kouzlo městu dodává malebná kulisa Julských Alp. Ve starém městském jádru se příjemně projdete po pěší zóně a vychutnáte si pohledy na místní památky, mezi které patří třeba Prešerenovo divadlo, radnice nebo Prešerenův hrob na místním hřbitově, který byl přetvořen na romantický park (France Prešeren – nejvýznamnější slovinský básník). Skvost architerktury na Vás čeká v podobě gotického kostela Kancijan. Západně od hlavního náměstí leží renesanční hrad Khislstein. Okolí je také velmi zajímavé, nenechte si ujít přírodní zajímavosti jako 30 m hlubokou soutěsku řeky Kokry, bílý kostel na vrcholu Šmarjetne Gory, kde jsou svatby rezervované dlouho dopředu či 500 ha velký přírodní park Brdo-Kranj, ve kterém se nachází 11 malých

Koper

Malebné středomořské místo, které na Vás dýchne historií

Koper se nachází na pobřeží Jaderského moře v jihozápadní části země. V nejdůležitějším přístavním městě Slovinska žije zhruba 24 tisíc obyvatel. Název pochází ze 13. století z italského „Capodistria“, kdy město spadalo pod Benátskou republiku a bylo bránou do Istrie. Díky barvité historii se zde domluvíte slovinsky, chorvatsky i italsky. Po příjezdu se nelekněte průmyslové části – historické jádro je velmi zachovalé a z mnoha částí na vás dýchne italský šmrnc. Úzké dlážděné uličky doplňují náměstíčka s italskou duší. Typické pro Koper je velké množství kostelů, kterým dominuje katedrála Nanebevzetí (Stolnica Marija vnebovzetja) a nespočet zahrad uvnitř centra, což nebývá v této oblasti obvyklé. Vedle katedrály je Městská zvonice, kde Vás po zdolání 43 poměrně vysokých schodů čeká výhled na celé město, pobřeží až do vnitrozemí. Jižní část náměstí je tvořena Palácem Prétorů, kde je stále otevřena první místní kavárna od roku 1846. Určitě si projděte cestu z náměstí Trg Brollo směrem na Carpacciov Trg. Z tohoto náměstí vede jedna z nejbarevnějších ulic Koperu – Kidričeva cesta, která je lemována kostely a paláci – jedním z nich je palác Totto, na jehož fasádě si všimněte lva s otevřenou knihou, která symbolizuje mír. Pokud je kniha zavřená, znamená to nějaký ozbrojený konflikt. Odpočinek naleznete v mnoha útulných restauracích a barech, kde můžete ochutnat místní typickou kuchyni plnou zeleniny, ryb. Mezi typické pokrmy patří rybí polévka, jota (silný zelný vývar), bobiči (kukuřičná polévka), polenta, burek a další. Seženete tu také kvalitní pizzu a milovníci vín ocení místní značky vyhlášené po celém světě. Svlažit se můžete na menší městké pláži, která je méně rušná, než sousední Piran, není tak nóbl, ale je velmi útulná. Pokud chcete více akce můžete v areálu hotelu Žusterna navštívit aquapark.

Piran

nejitalštější přímořské město Slovinska

Piran je starobylé městečko na výběžku slovinského pobřeží a řadí se mezi nejpřitažlivější a nejpozoruhodnější místa Slovinska. Ne nadarmo se mu přezdívá slovinské Benátky. Za svoji krásu vděčí zejména přírodním podmínkám – město je usazeno na malém poloostrově, který se prudce zdvihá z vln Jaderského moře. Jeho dominantou je kostel a pro stísněná přímořská městečka netypické velké kruhové náměstí zvané Tartinjev trg s mramorovou dlažbou a bronzovou sochou houslisty Giussepe Tartiniho. Půvabnou atmosféru města tvoří historická zástavba. Milovníkům vyhlídek a panoramat doporučujeme vystoupat strmými uličkami k městským hradbám a vyšplhat na některou z opevněných věží. Výhled, který se Vám naskytne, budete dlouho uchovávat ve svých vzpomínkách. Na požitkáře čeká v Piranu velká nabídka příjemných restaurací, kaváren a taveren s výborným slovinským a italským jídlem. Fandové lodí určitě zajdou do Námořního muzea Sergeje Mašera a milovníci umění zamíří ke gotické bráně Dolfinova vrata, kde si můžete zakoupit nějaký hezký kousek od místního hrnčíře. Městečko je také plné kostelů, jmenujeme například kostel sv. Františka ze 14. století a kostel sv. Jiří, ve kterém se nachází největší olejový obraz celého Slovinska – Utrpení svatého Jiří z roku 1844. Pro návštěvu interiéru ale musí být zrovna bohoslužba, mimo ně nejsou kostely přístupné kvůli vandalismu. V neposlední řadě se také můžete svlažit v moři (městská pláž je betonová), zkusit si potápění, které je v Piranu nejkrásnější z celého Slovinska nebo se vydat na konec poloostrova, kde objevíte maják Punta. Pokud se v Piranu nacházíte na přelomu srpna a září můžete si zde kromě památek a moře užít festival Tartini – každoroční týdenní událost zaměřená na klasickou hudbu.

Portoroz

Portorož

Monte Carlo Jadranu

„Přístav růží“, jak zní český překlad malebného přímořského letoviska Portorož, najdete u Jaderského moře v Terstském zálivu. Díky své poloze a výhodným klimatickým podmínkám se ve 30. letech 19. století začalo rozvíjet lázeňství.  Moderní městečko je vyhledávaným cílem mnoha turistů, protože zaručuje dostatek zábavy a vyžití pro každého návštěvníka. Chloubou Portorože je překrásná parková úprava se spoustou květin, především růží. Písečná pláž v Portoroži je nejdelší a nejhezčí pláží ve Slovinsku, v jejímž okolí vyrostly hotely, restaurace a kasina. V letních měsících žije město dlouho do noci. Ne nadarmo se mu přezdívá Monte Carlo Jadranu. V Portoroži se nachází také jachtařský přístav, který je se svými více než 1 200 kotvišti pravým rájem jachtařů. Milovníci námořnictví nesmí opomenout návštěvu muzea námořnictví ve Ville San Marco. Najdete zde několik modelů lodí a osobní majetek námořníků. Další pamětihodnosti zde nehledejte, doporučujeme udělat si výlet do okolních letovisek Koper, Izola a Piran.

Kouzelné město a jezero Bled s roklinou Vintgar

Kdo by neznal okouzlující jezero Bled s pohádkovou atmosférou, které obklopují majestátní Julské Alpy? Stejnojmenné městečko leží na severozápadě Slovinska cca 80 km od Lublaně. V roce 1855 využil švýcarský doktor místních léčivých pramenů a založil zde lázně. Největší atrakcí městečka je jezero Bled a hrad, který se týčí nad jezerem. Jezero je ledovcového původu a můžete se zde koupat, jezdit na loďce, rybařit nebo v zimě bruslit.
Uprostřed jezera se nachází menší ostrov s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Od roku 1534 byl v kostele umístěn zvon, o němž se traduje, že je kouzelný a po zazvonění Vám splní přání. Na ostrůvek Vás sveze převozník plavidlem zvaným pletna, které je podobné italské gondole.
Na skalnatém ostrohu nad jezerem ční ve výšce 140 m hrad z 11. století. Dnešní podoba hradu je datována do 16. a 17. století. Původně sloužil jako sídlo biskupů z Brixenu, dnes zde najdete galerii, muzeum a gotickou kapli. Z jeho nádvoří se návštěvníkům naskytne překrásný výhled na jezero a okolní hřebeny hor.
Okolí jezera přímo vybízí ke sportovním aktivitám. Najdete zde nespočet turistických a cyklistických tras. Nenáročná turistika Vás čeká nedaleko Bledu v soutěsce Vintgar. Tento přírodní skvost spadá pod Triglavský národní park a vytvořila jej řeka Radovna. Soutěska je dlouhá 1600 m a dosahuje hloubky až 250 m. Procházet budete kolem strmých skalisek a po uměle vytvořených dřevěných lávkách, z nichž se budou fotky dělat jedna radost. Díky křišťálově čisté vodě, můžete pozorovat pstruhy. Děti se jistě zabaví stavbou kamenných mohyl. Soutěska je zakončená 16m vodopádem Šum.

shutterstock_465553931

Celje

Celje – město, které se může pochlubit pozoruhodnou historií hraběte z Celje a jedinečným zámkem.

Navštivte středověké centrum města – dozvíte se o historii hrabství Celje a vydáte se do Starého hradu, ze kterého je nádherný výhled na město. Romantické ulice, architektura představující bohatství a rozmanitou minulost, nádherné fasády, náměstí a rozmanitá muzea, galerie a divadla.

Pozoruhodná historie
Podívejte se, jak kdysi žili lidé v Celje v Muzeu nedávné historie v Celje a v Regionálním muzeu Celje. Archeologické naleziště Celeia – město pod městem – představuje nejrozsáhlejší prezentaci pozůstatků římské Celei. Kamenná fontána, sochy a památky, městské hradby, hrad, kostely, městský park a radnice -udělejte si procházku po tomto příjemném městu.

Centrum současného umění
Galerie současného umění Celje v sídle Knížecím Panství s aktuálními výstavami slovinských i zahraničních umělců. Podívejte se na umělecká díla vystavená v Salonu výtvarných umění Celje a Galerie AQ. Fotografické studio Josip Pelikan je ve střední Evropě jedinečné. Klasická hudba, jazz a hudební divadlo si můžete vychutnat v Domu kultury Celje.

Novo mesto

Obklopený řekou Krka, je Novo mesto skutečným archeologickým klenotem a centrem Dolenjska.

Archeologický klenot uprostřed Evropy
Město se může pochlubit řadou kulturních památek a Muzeem Dolenjska. Historické jádro města Novo mesto je působivé svým nádherným hlavním náměstím, s arkádovými chodbami v přízemí starých městských domů a dominantní radnicí. Za návštěvu stojí také katedrála sv. Mikuláše a františkánský kostel, muzeum Dolenjska a galerie Jakčev dom. Zvláště ohromující je řada domů posazených na břehu řeky – na Bregu; Jejich odraz tančící na řece Krka, a vytvářejí nejmalebnější část města a motiv často zachycovaný malíři.

Kromě přírodních krás této vinařské země, která se může pochlubit lesy, řekami, údolími a krasovými jeskyněmi, si hosté mohou vychutnat bohaté kulturní dědictví regionu. Navštivte zámek Otočec, zámek Mokrice a Kostanjevica na Krki, Muzeum skanzenu, Galerie Jakak a Muzeum Dolenjska s rozsáhlou archeologickou sbírkou v Novom městě. Ti, kteří mají rádi živá vystoupení, mohou navštívit divadlo Antona Podbevšeka nebo se zúčastnit jedné z mnoha dalších akcí, které se konají ve městě.

shutterstock_216269989
shutterstock_481147945

Ankaran

Ankaran je malé městečko, které leží na počátku Slovinského pobřeží asi 8 km od města Koper a 17 km od italského města Terst.

Ankaran je nejsevernější přímořské letovisko Slovinska. Rozkládá se na poloostrově Milje. Přestože je slovinské pobřeží převážně kamenité a skalnaté, v okolí Ankaranu se nachází i písečné pláže. Jedna z nich se nachází na mysu Debeli rtič v poplulárním rekreačním letovisku, které je známé svým dětským rekonvalescenčním centrem.

Příznivý vliv moře a mírného klimatu přispěl koncem 19. století k rozvoji zdravotních středisek a po první světové válce také k rozvoji turismu v této lokalitě. Před první světovou válkou vznikly v Ankaranu dvě zdravotnické instituce – Sanatorium pro léčbu tuberkulózy, které bylo v roce 1985 přesunuto do Izolské nemocnice a přímořská rekonvalescenční nemocnice pro děti z roku 1909, které je dnes součástí světoznámé ortopedické nemocnice Valdoltra.

Izola

Jedna z nejlepších letních destinací Slovinska

Slovinská Izola je menší prosluněné město rozkládající se na zaobleném výběžku, který vybíhá do Jaderského moře. Pokud hledáte sluníčko, moře, toužíte po koupání a plážích bez hlavy na hlavě, ale zároveň chcete také zábavu a nejen šeď každodenního života, Izola je bezva kompromis.

Izola leží asi 6 kilometrů od Koperu. A není problém projít se z jednoho přístavního města do druhého. Stejně tak můžete své cesty křížit přes Piran nebo Portorož. Vzhledem k délce slovinského pobřeží jsou tato přímořská města všechna kousek od sebe.

Někdy se ozývají názory, že Izola se velmi podobá italským Benátkám. Není divu, tak jako u mnohých jiných slovinských míst, se zde v minulosti usídlili Italové. A přestože italská nadvláda skončila už v roce 1797, pořád tady na vás místy dýchá Itálie.

Původně bylo město Izola na ostrově, což dokazuje i původní latinský název Insula. Teprve s ukončením vlády Italů byly strženy místní hradby a tím se město spojilo s pevninou. Jelikož se Izola rozkládá kolem pobřeží Jaderského moře, nikoho nepřekvapí, že se tady od nepaměti rozvíjí rybářství. Dnes s ním ještě soupeří turistický ruch a přístav.

Dnes je toto slovinské město považováno za nejrychleji rozvíjející se letovisko v zemi. Turisté sem míří za vyhlášenými plážemi. Jedna z nich, ta v Simonově zátoce, je dokonce označovaná jako nejlepší na celém slovinském pobřeží. Pravda, slovinské pobřeží má jen 46 kilometrů, ale i tak to stojí za to.

Zhruba asi jeden a půl kilometru západně od centra města na turisty prahnoucí po mořských radovánkách čekají skluzavky, hřiště, skvělé zázemí pro děti a sport. Zapůjčit si lze například vodní duše, skútry apod. Navíc tato vyhlášená pláž se honosí nálepkou skvělého sezonního kulturního a společenského života. A pozor, samozřejmostí je bezplatný vstup na pláž.

 

Historické jádro města

Až se dosyta nabažíte moře a všech radovánek, které nabízí, zajděte také do města. Historické jádro v centru Izoly je velmi zachovalé a má také své poklady. Výhodou v Izole je, že všechna turistická místa jsou soustředěna do okolí starého přístavu a v blízkosti Velkého náměstí (Veliki trg).

A už jen procházka z pláže do centra úzkými uličkami, pro které je typické mírné klesání a stoupání kolem okolních domů s pastelovými fasádami, má své nezaměnitelné kouzlo.

Muzeum Parenzana

Ve městě byla nalezena spousta archeologických vykopávek, které si můžete prohlédnout v místním muzeu Parenzana. Kromě těch v něm také najdete zmenšenou repliku slavné železniční tratě vedoucí ze střední Evropy na Istrii, kterou v roce 1937 nechal Mussolini zavřít. V Izole ji také připomíná parní lokomotiva, která dnes odpočívá u východního vstupu do města.

A pokud se chcete vydat po stopách staré železnice, není problém. Dnes je z ní cyklistická a turistická cesta, která vede po svazích kopců a malebnými malými vesničkami.

Památky v centru

Když už se vydáte po krásách Izoly, byl by hřích nenavštívit jednu z nejnavštěvovanějších architektonických památek, kterou je palác Besenghi degli Ughi. Poznáte ho podle světle modré fasády a kovaných mříží, které ho zdobí. Největší pozornost přitahuje první patro paláce se stropní výzdobou a dřevěným balkonem.

Tajemný nádech má Kostel svatého Mauricia, slovinsky Cerkev sv. Mavricij, z 16. století. Na onom zmiňovaném tajemném nádechu se podílí z velké části denní světlo. V kostele je ho málo a obrazy italských malířů, kterými je kostel vyzdoben, by si zasloužily lepší podmínky. Ale zase na druhou stranu, který kostel z 16. století není tak trochu tajemný.

Dalším palácem ve městě je Městský palác, je bohatě zdobený a za povšimnutí stojí gotické průčelí a reliéf lva držícího knihu. Nebo nakoukněte do nedávno zrekonstruovaného paláce Manzioli, kde dnes sídlí italské kulturní centrum.

Ve městě mají také velkou městskou zvonici. Nemůžete si jí nevšimnout, je vidět z celého města, a to už od roku 1585.

Zábava nejen pro turisty

Většina turistů míří do Izoly právě za mořem a plážemi. Avšak ani po západu slunce není o zábavu nouze. Ve městě najdete několik barů i diskoték. V letní sezóně to tady přirozeně žije mnohem více, avšak ani mimo turistickou sezónu není návštěva prosluněné Izoly k zahození.

Back To Top
Hledání