Jeskyně Postojna
Postojna jama (jama=jeskyně) je jedna z nejkrásnějších na světě. Podzemní labyrint je dlouhý asi 19 km, což řadí Postojnou na první příčku nejdelší jeskyně Slovinska. Výčet jejích „nej“ tímto nekončí. Postojna je jedinou zpřístupněnou jeskyní na světě, kde byla zavedena železnice a na vlastní oči zde spatříte člověčí rybu
Jeskyni najde ve slovinském Krasu u městečka Postojna v jihozápadní části Slovinska. Krásné prostory vytvořila před mnoha a mnoha lety podzemní říčka Pivka. Brány jeskyně byly pro veřejnost otevřeny již v roce 1819. Zajímavostí je, že elektrické osvětlení bylo v jeskyni nainstalováno již v roce 1872, což bylo dříve než v hlavním městě Lublaň. Krápníková výzdoba jeskyně je velice bohatá.
Nejdete zde stalaktity, stalagmity, stalagnáty a dlouhé úzké krápníky, kterým se říká brčka. Nejstarší krápníky dosahují stáří až 500 tisíc let. Teplota v jeskyni se pohybuje okolo 10°C a vlhkost je přibližně 92 – 96 %.
- Celková prohlídka činí cca 5,2 km. Pešky absolvujete pouze 1,2 km a zbývající 4 km pojedete podzemním vláčkem. Prohlídka trvá cca 1, 5 hod. Na prohlídkové trase vás určitě zaujme Ruský most – most přes hlubokou jeskynní propast, který budovali za první světové války ruští zajatci. Obdivovat můžete také velký krápník zvaný Briljant.
- V jednom z největších prostorů jeskyně, v tzv. Koncertním sále jsou pravidelně organizovány koncerty a jiné společenské akce.
- Prohlídky probíhají v mnoha světových jazycích, češtinu zde však neuslyšíte.
- Symbolem jeskyní je vzácný slepý obojživelník Macarát jeskynní, kterému se říká lidská ryba. Nemá pigment a vypadá jako had s nožičkami a dračí hlavou. Macaráta můžete spatřit na konci prohlídkové trasy ve speciálním teráriu.