skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Škocjanské jeskyně

Společně s jeskyní Postojna patří Škocjanské jeskyně k nejvyhledávanějším krásám Slovinska. Pro svůj půvab a jedinečné krasové útvary byla roku 1986 zapsána na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Při prohlídce jeskynní si budete připadat doslova jako v Tolkienově Morii.
Jeskyni najdete nedaleko města Koper cca 5 km od Divače ve vápencové oblasti Kras. Na jejím vzniku se podílela řeka s příznačným jménem Reka. Celková délka podzemního labyrintu je 5 800 m a skládá se z 11 rozvětvených jeskynní, které jsou propojeny jak uměle vytvořenými mosty, tak mosty přírodními. Návštěvníkům je zpřístupněna zhruba polovina podzemních prostor. Samotná prohlídka trvá asi hodinu a půl.

V jeskyni je teplota kolem 12 °C. V místech, kde teče řeka, může teplota spadnout až k nule. Narazíte zde na stalaktity i stalagmity a další nezapomenutelné útvary. Obdivovat můžete také 26 vodopádů. Postupně budete procházet jeskynní dómy, jako je Velká Dvorana s obřími stalagmity, stalaktity, Šumící jeskyně, jeskyně Ticha a mnoho dalšího. V jeskynním komplexu se nachází dvě obrovské propasti Velká a Malá Dolina. V polovině prohlídky narazíte na most Cerkvenik. Klene se 47 m nad podzemní řekou, která hučí dole v temnotách. Jeskyně jsou také domovem pěti druhů netopýrů.

Zajímavostí je, že na objevení tohoto jeskynního systému se podílel i český důlní inženýr Anton Hanke. Po něm je také pojmenována jedna z hlavních částí jeskyně, Hankeho kanál.

Back To Top
Hledání