skip to Main Content
Vše co potřebujete vědět o Slovinsku | Nejširší nabídka ubytování

Hrad Predjama

Hrad Predjama se nachází cca 9 km severozápadně od Postojne. Překvapí vás svým unikátním postavením – je totiž vsazen do středu svislé 123 m vysoké skály. Malebné vzezření dokresluje řeka Lokva, která nenápadně mizí do podzemí hluboko pod hradem. První zmínky o hradu pocházejí již ze 13 stol. Dnešní podoba pochází z 16 stol. a můžete zde vidět stopy gotiky, románské a především renesanční architektury. Hrad má 5 pater a k vidění je 15 pokojů. Nečekejte ale přezdobené interiéry jako u našich českých hradů. Místnosti jsou skromné a dokreslují tak chladnou atmosféru jeskynního hradu. Nejvyšší patra slibují překrásné výhledy po okolí a údolí Vipas.

Hrad má vlastní jeskyni, jejíž rozloha činí cca 13 km. Dostupných je pouze okolo 700 m a její podzemní prostory jsou bez umělého osvětlení! Jeskyně byla také tajnou chodbou vedoucí až do hradu, díky níž byl hrad v minulosti téměř nedobytný. Jeskynní systém zaručoval pro své tehdejší obyvatele bezpečný úkryt a tajné únikové cesty.

Hrad je spojen s legendou o zbojníkovi Erasmovi Jamském, který žil v 15. století. Tento baron se vzbouřil proto císaři a byl zde zabit dělovou koulí rakouskými vojáky. Obléhání trvalo téměř rok díky zásobování obránců právě tajnou jeskyní.

Hrad je přístupný volně, bez průvodce. K dostání je česky psaný průvodce. Přístupný je také jeskynní systém pod hradem (vstupné zvlášť), ale pouze od května do září (v zimě se zde ukládají netopýři k zimnímu spánku).

 
Back To Top
Hledání